SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ POPÜLİST YÖNTEMLERLE YAPILMAZ: KUZULOĞLU’NUN PHORM MAKALESİ ÜZERİNE – 2

Phorm pek çok gazeteciyle birebir ilişki kurup, serbest ya da advertoriyal formatta haber/söyleşi atağına geçmiş. Yani konu Kuzuloğlu ile sınırlı değil. Belki Kuzuloğlu popüler olduğu için göze çarpan o oluyor. Ama aynı formatta yazan ya da yazmaya hazırlanan başka gazeteciler de var.

 

Yazımızın ilk bölümünün dün yayınlanmasının ardından, yurt dışından bize ulaşan bir takipçimizden, Phorm’un Avrupa Birliği’ndeki yasal süreçleri ve Romanya’daki yasaklanmasıyla ilgili ek bilgiler aldık. Yasal paylaşıma açık resmi dökümanlar da içeren kaynakları, konumuzla alaka düzeyine göre, yazı dizimizin devamında sizlerle paylaşacağız.

Bu makalenin ilk bölümünü burayı tıklayarak okuyabilirsiniz

Kaldığımız yerden devam ediyoruz…

 

Kuzuloğlu’na tepkiler ve makaledeki değişiklikler

Kuzuloğlu 16 ekimde “Phorm ile ilgili sorulara cevaplar”[1] yazısını yayınladığında, hem kendi blogunun yorum bölümünde, hem de Twitter gibi sosyal medya ortamlarında, bir süredir Phorm’a tepki gösterenlerin yoğun eleştirileri ile karşılaştı.

Çünkü Phorm daha önce ABD, İngiltere ve Brezilya’da benzer tüketici tepkileriyle karşılaşmıştı (Romanya yasaklaması daha sonra geldi). Doğal olarak, Phorm Türkiye’ye ulaşınca, bütün bu süreçlerde biriken bilgileri, tabi ki Türk kullanıcıları da takip ettiler. Bu takip edenler de bahsettiğimiz Kuzuloğlu makalesine tepki gösterenlerdi.