SOSYAL MEDYA ÖLDÜ MÜ? >> HAYIR AMA DEVİR MOBİL PAZARLAMA DEVRİ: WHATSAPP VE “KİŞİSEL” MOBİL UYGULAMALAR

Facebook’un 19 Şubat 2014’te popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’i satın almasıyla birlikte genel sosyal medya devri de kapandı. Artık devir özel sosyal ağlar ve kişiselleştirilmiş mobil uygulamalar devri. 2015’te dijital pazarlama hızla mobil pazarlamaya kayıyor ve mobil pazarlama da özelleştirilmiş mobil uygulamalar üzerinden sunulacak.

Zamanında Twitter, Tumblr, Zynga, Foursquare gibi sosyal ağlara yatırım yaparak bugünkü sosyal medyanın kurulmasına yardımcı olan ünlü risk sermayedarı Fred Wilson (Union Square Ventures yönetici ortağı) bu konuda açık konuşuyor:

“İnternetin sosyal medya evresi sona erdi. Girişimciler ve geliştiriciler hâlâ sosyal uygulamalar geliştiriyor ve biz de bunları kullanmayı sürdürüyoruz ama fazla inovasyon yapılmıyor. Çünkü büyük platformlar olgunlaştı. Yerlerini sağlama aldılar.”

Peki Wilson’ın söylediği gibi sosyal medya öldü mü, yoksa sadece mobil pazarlama üzerinden dönüşüm mü geçiriyor? Bu önemli konuyu 2015’te sosyal medya pazarlaması ve mobil pazarlama açısından ele alalım.