IOTA – KRİPTOPARA NESNELERİN İNTERNETİYLE BİRLEŞİYOR

Herkes Bitcoin’e odaklanırken yeni kriptopara IOTA, altcoin ile nesnelerin internetini birleştiriyor. Blockchain yerine Tangle şifreleme sistemini kullanan IOTA ile akıllı telefonlar internetten alışveriş yapacak. Peki IOTA Bitcoin’den güvenli mi ve e-ticareti nesnelerin internetiyle nasıl birleştiriyor?

KRİPTOPARA VE NESNELERİN İNTERNETİ
Önce Babür Özden ile arkadaşlarının geliştirdiği nesnelerin interneti arama motoru MAANA geldi. Şimdi de yeni kriptopara IOTA, nesnelerin internetini (akıllı cihazlar) paylaşım ekonomisi ve e-ticaret ile birleştiriyor. Peki nasıl birleştiriyor?

Bunu anlamak için ilk merkezsiz kriptopara örneği olan Bitcoin’i anlamamız lazım. Örneğin geçenlerde posta kutuma düşen bir bültende Bitcoin’le ilgili olarak şu ifadeler yer alıyordu:

“Dünyanın herhangi bir yerinden, istenilen her an Bitcoin göndermek mümkün ve Bitcoin satın alma sürecinde hiçbir kişisel veri paylaşımı yapmak gerekmiyor. Bu durum Bitcoin’in geçerli olduğu ülkede kontrol altına alınmasını zorlaştırıyor.”

 

“Bitcoin’de yapılan işlem geri alınamaz. Öyle ki Bitcoin üretimi herhangi bir kuruma ya da kişiye bağlı değildir ve herhangi bir kişi ya da kuruma da bağımlı hale getirilemez. Bitcoin, açık kaynak kodla yazılmış ve herkese açıktır. Sistemin sahibi onu kullanan herkestir ve sözü geçen durum 6493 sayılı vergi kanununa aykırıdır.”

BİTCOİN TL’DEN FARKLI

Peki Bitcoin’in bu özellikleri yeni bilgi ekonomisinde ne anlama geliyor? Sırayla ele alalım: 1) Bitcoin dağıtık bir sistem; yani tek merkezden yönetilmiyor ve bunu insan vücuduna benzetebilirsiniz:

Evet, insanda beyin ve merkezi sinir sistemi var; ama yeri geldiğinde, bağırsağın sindirim yapmasını sağlayan bakteriler bile insanların beyni ile ruhsal halini etkileyebiliyor. Dağıtık sistemleri tümüyle merkezsiz sistemlerden ayıran nokta da bu:

Örneğin, bankalar merkezi organizasyonlar olarak tanımlanıyor ve şubeler genel merkez tarafından yönetiliyor. Dağıtık bir sistemde ise bazen şubeler de genel müdüre talimat veriyor. 2) Bu sebeple Bitcoin ile yapılan satın alma ve havale gibi işlemler aracı (üçüncü taraflar, bankalar) olmadan gerçekleştiriliyor.