BİTCOİN’DE GİZLİLİK NASIL KORUNUR?

Birçokları Bitcoin sisteminin anonim olduğunu, yani Bitcoin ile yaptığınız havale ve satın alma işlemlerinin kimse tarafından takip edilemeyeceğini düşünüyor. Oysa Bitcoin dünyanın en şeffaf ödeme ağlarından biri. Ancak, aşağıdaki kurallara uyarsanız Bitcoin’de gizlilik mümkün.

BİTCOİN’DE İZİNİZİ SÜREBİLİRLER

Bitcoin çoğu zaman Tor ağı üzerindeki saklı hizmetler gibi anlaşılıyor. Kullanıcılar Bitcoinle’le yaptıkları işlemlerin gizli kalacağını, devletin ve diğer odakların bu işlemleri takip edemeyeceğini düşünüyor. Bu da yanlış bir gizlilik algısıoluşturuyor. Kullanıcılar Bitcoin’de sahte bir güven duygusuyla hareket ediyor ve gizliliğini korumaya çalışmıyor.

Oysa TOR ağındaki kullanıcıların bile kimliğini tespit etmek mümkün. Bunun için gözetleme amaçlı düğümler ve uzun süreli gözetleme teknikleri var. Ancak Bitcoin gerçekten şeffaf. En basitinden TOR saklı servislerinde gizli satıcılarla işlem yapıyorsunuz.

Oysa Bitcoin ile bir ürün satın aldığınız veya Bitcoin’i bozdurup dolar aldığınız anda açığa çıkabiliyorsunuz. Kısacası gizlilik ile anonimliği birbirine karıştırmamak gerekiyor. Bu yüzden önce Bitcoin’de sizi nasıl takip edebileceklerine bakalım.