5G İNTERNET NE ZAMAN GELECEK?

5G internet ile 8 GB’lık filmi telefona 1,6 saniyede indireceksiniz. Aynı şeyi sokakta 4G’de yapmaya kalkarsanız en az 3 dakika bekliyorsunuz. 3G bağlantısında ise bir saatten fazla sürüyor. Son zamanlarda 5G internet geldi haberleri basında çıktı ama gerçeği yansıtmıyor. Şimdi size gerçek 5G’yi anlatacağım.

5G internet sayesinde akıllı telefonu kablosuz Wi-Fi bağlantısıyla TV’ye bağlayacak ve telefonda oynattığınız 4K filmi salondaki televizyonda izleyeceksiniz. Öte yandan, buna izin veren telefon hiç yorulmadan sizi 1-50 Gbps ile internete bağlayacak. Sadece sizi değil elbette. Akıllı evdeki tüm eşyaları, akıllı prizleri, akıllı lambaları ve bilgisayarları da internete bağlayacak.

Ülkemizde 4G kullanımı oldukça gecikmişken bu bizim için ayrı bir sorun. İnternetin gözetlenmesi interneti yavaşlatıyor. Üstelik ülkemizde altyapı (santraller, şebeke, fiber internet) yetersiz olduğu için 4G’yi ideal hızda kullanamıyoruz. Şehir merkezlerinde bile bağlantımız 3G’ye düşebiliyor. 5G internet daha zor.